CR086042F
DigiKey Part Number
2997-CR086042FTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CR086042F
Description
RES SMD 60.4K OHM 1% 1/4W 1206
Customer Reference
Detailed Description
60.4 kOhms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CR086042F Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)