CR083653F
DigiKey Part Number
2997-CR083653FTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CR083653F
Description
RES SMD 365K OHM 1% 1/4W 1206
Customer Reference
Detailed Description
365 kOhms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Thick Film
EDA/CAD Models
CR083653F Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)