CR08242J
DigiKey Part Number
2997-CR08242JTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CR08242J
Description
RES SMD 2.4K OHM 5% 1/4W 1206
Customer Reference
Detailed Description
2.4 kOhms ±5% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CR08242J Models
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)