CR04271J
DigiKey Part Number
2997-CR04271JTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CR04271J
Description
RES SMD 270 OHM 5% 1/2W 1210
Customer Reference
Detailed Description
270 Ohms ±5% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 1210 (3225 Metric) Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CR04271J Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Size / Dimension
0.122" L x 0.102" W (3.10mm x 2.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)