CR02750J
DigiKey Part Number
2997-CR02750JTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CR02750J
Description
RES SMD 75 OHM 5% 3/4W 2010
Customer Reference
Detailed Description
75 Ohms ±5% 0.75W, 3/4W Chip Resistor 2010 (5025 Metric) Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CR02750J Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Size / Dimension
0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)