MLX91220KDC-ABR-050-SP
DigiKey Part Number
413-MLX91220KDC-ABR-050-SP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MLX91220KDC-ABR-050-SP
Description
CURRENT SENSOR HE/OL 50A 8-SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Current Sensor 50A 1 Channel Hall Effect, Open Loop Bidirectional 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MLX91220KDC-ABR-050-SP Models
Category
Linearity
±0.6%
Mfr
Voltage - Supply
4.5V ~ 5.5V
Packaging
Bulk
Response Time
2µs
Part Status
Active
Current - Supply (Max)
21mA
For Measuring
AC/DC
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Sensor Type
Polarization
Bidirectional
Current - Sensing
Mounting Type
Number of Channels
1
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Output
Ratiometric, Voltage
Supplier Device Package
8-SOIC
Sensitivity
40mV/A
Base Product Number
Frequency
DC ~ 300kHz