Image for MS1751L48B-FHR-2EM is not available
MS1751L48B-FHR-2EM
DigiKey Part Number
MS1751L48B-FHR-2EM-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MS1751L48B-FHR-2EM
Description
FAN AXIAL 171X51.5MM 48VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 48VDC Rectangular/Rounded - 171mm L x 153mm H Ball 184.4 CFM (5.16m³/min) 2 Wire Leads
Category
Fan Type
Mfr
Features
Auto Restart
Series
Noise
53.0dB(A)
Packaging
Bulk
RPM
Part Status
Active
Termination
2 Wire Leads
Voltage - Rated
Ingress Protection
Size / Dimension
Rectangular/Rounded - 171mm L x 153mm H
Weight
1.5 lbs (670.0 g)
Width
51.50mm
Current Rating (Amps)
0.280A
Air Flow
184.4 CFM (5.16m³/min)
Material - Frame
Aluminum
Static Pressure
0.630 in H2O (156.9 Pa)