LPH80B99-BWMR
DigiKey Part Number
LPH80B99-BWMR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LPH80B99-BWMR
Description
FAN AXIAL 80X25MM 90-264VAC
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 100 ~ 240VAC Square - 80mm L x 80mm H Ball 32.0 CFM (0.896m³/min) 2 Wire Leads
Category
Noise
27.0dB(A)
Manufacturer
Mechatronics Fan Group
Power (Watts)
2.40W
Series
RPM
3000 RPM
Packaging
Bulk
Termination
2 Wire Leads
Part Status
Active
Operating Temperature
-40 ~ 158°F (-40 ~ 70°C)
Voltage - Rated
100 ~ 240VAC
Approval Agency
CE, cUL, TUV, UL
Size / Dimension
Square - 80mm L x 80mm H
Current Rating (Amps)
0.050A
Width
25.50mm
Voltage Range
90 ~ 264VAC
Air Flow
32.0 CFM (0.896m³/min)
Material - Frame
Plastic
Static Pressure
0.170 in H2O (42.3 Pa)
Material - Blade
Plastic
Bearing Type
Ball
Lifetime @ Temp.
50000 Hrs @ 25°C