G6015M24B-RGR-EM
DigiKey Part Number
1570-1259-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G6015M24B-RGR-EM
Description
FAN AXIAL 60X15MM 24VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Square - 60mm L x 60mm H Ball 16.0 CFM (0.448m³/min) 2 Wire Leads
Category
Features
Thermal Overload Protector (TOP)
Mfr
Noise
28.0dB(A)
Series
RPM
Packaging
Bulk
Termination
2 Wire Leads
Part Status
Active
Ingress Protection
Voltage - Rated
Approval Agency
CE, cUL, TUV, UL
Size / Dimension
Square - 60mm L x 60mm H
Weight
0.111 lb (50.35 g)
Width
15.00mm
Current Rating (Amps)
0.075A
Air Flow
16.0 CFM (0.448m³/min)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Static Pressure
0.150 in H2O (37.3 Pa)