G1238H12B1-FSR-WS
DigiKey Part Number
G1238H12B1-FSR-WS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G1238H12B1-FSR-WS
Description
FAN AXIAL 119X38MM 12VDC WIRE
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 119mm L x 119mm H Ball 141.2 CFM (3.95m³/min) 4 Wire Leads
Category
Fan Type
Mfr
Features
Alarm Sensor, Speed Sensor (Tach), Thermal Overload Protector (TOP)
Series
Noise
46.0dB(A)
Termination
4 Wire Leads
Size / Dimension
Square - 119mm L x 119mm H
Width
38.00mm
Current Rating (Amps)
0.750A
Air Flow
141.2 CFM (3.95m³/min)
Static Pressure
0.410 in H2O (102.1 Pa)