G1238E48B-FSR
DigiKey Part Number
G1238E48B-FSR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G1238E48B-FSR
Description
FAN AXIAL 119X38MM 48VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 48VDC Square - 119mm L x 119mm H Ball 158.0 CFM (4.42m³/min) 2 Wire Leads
Category
Fan Type
Mfr
Features
Thermal Overload Protector (TOP)
Series
Noise
49.0dB(A)
Packaging
Bulk
RPM
Part Status
Active
Termination
2 Wire Leads
Voltage - Rated
Approval Agency
CE, cUL, TUV, UL
Size / Dimension
Square - 119mm L x 119mm H
Weight
0.74 lb (335.66 g)
Width
38.00mm
Current Rating (Amps)
0.330A
Air Flow
158.0 CFM (4.42m³/min)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Static Pressure
0.490 in H2O (122.1 Pa)