G1225H12B4-FS is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Mechatronics Fan Group
In Stock: 183
Datasheet
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 120mm L x 120mm H Ball 87.0 CFM (2.44m³/min) 2 Wire Leads
G1225H12B4-FS
DigiKey Part Number
1570-1582-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G1225H12B4-FS
Description
FAN AXIAL 120X25MM 12VDC WIRE
Customer Reference
Detailed Description
Category
Fan Type
Mfr
Features
Thermal Overload Protector (TOP), Thermistor
Series
Noise
38.0dB(A)
Packaging
Bulk
RPM
Part Status
Obsolete
Termination
2 Wire Leads
Voltage - Rated
Approval Agency
CE, cUL, TUV, UL
Size / Dimension
Square - 120mm L x 120mm H
Weight
0.436 lb (197.77 g)
Width
25.00mm
Current Rating (Amps)
0.480A
Air Flow
87.0 CFM (2.44m³/min)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Static Pressure
0.180 in H2O (44.8 Pa)