RT100KP288A
DigiKey Part Number
3811-RT100KP288A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RT100KP288A
Description
TVS DIODE 288VWM 563VC P600
Customer Reference
Detailed Description
563V Clamp 177A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
563V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
177A
Series
Power - Peak Pulse
100000W (100kW)
Packaging
Bulk
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
288V
Package / Case
P600, Axial
Voltage - Breakdown (Min)
321.7V