30KP258CA
DigiKey Part Number
3811-30KP258CA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
30KP258CA
Description
TVS DIODE 258VWM 416.4VC P600
Customer Reference
Detailed Description
416.4V Clamp 72.8A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
416.4V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
72.8A
Series
Power - Peak Pulse
30000W (30kW)
Packaging
Bulk
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
258V
Package / Case
P600, Axial
Voltage - Breakdown (Min)
288.2V