30KP180A
DigiKey Part Number
3811-30KP180A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
30KP180A
Description
TVS DIODE 180VWM 290.4VC P600
Customer Reference
Detailed Description
290.4V Clamp 104.3A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
290.4V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
104.3A
Series
Power - Peak Pulse
30000W (30kW)
Packaging
Bulk
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
180V
Package / Case
P600, Axial
Voltage - Breakdown (Min)
201.1V