20KPA132A
DigiKey Part Number
3811-20KPA132A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
20KPA132A
Description
TVS DIODE 132VWM 213VC P600
Customer Reference
Detailed Description
213V Clamp 94.8A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
213V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
94.8A
Series
Power - Peak Pulse
20000W (20kW)
Packaging
Bulk
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
132V
Package / Case
P600, Axial
Voltage - Breakdown (Min)
147.4V