15KP220A
DigiKey Part Number
3811-15KP220A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
15KP220A
Description
TVS DIODE 220VWM 356VC P600
Customer Reference
Detailed Description
356V Clamp 42A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
356V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
42A
Series
Power - Peak Pulse
15000W (15kW)
Packaging
Bulk
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
220V
Package / Case
P600, Axial
Voltage - Breakdown (Min)
245.7V