15KP180A
DigiKey Part Number
3811-15KP180A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
15KP180A
Description
TVS DIODE 180VWM 288.5VC P600
Customer Reference
Detailed Description
288.5V Clamp 52.3A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
288.5V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
52.3A
Series
Power - Peak Pulse
15000W (15kW)
Packaging
Bulk
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
180V
Package / Case
P600, Axial
Voltage - Breakdown (Min)
201.1V