15KP120A
DigiKey Part Number
3811-15KP120A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
15KP120A
Description
TVS DIODE 120VWM 192.3VC P600
Customer Reference
Detailed Description
192.3V Clamp 78.5A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
192.3V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
78.5A
Series
Power - Peak Pulse
15000W (15kW)
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
120V
Package / Case
P600, Axial
Voltage - Breakdown (Min)
134V