MPS-7500S-300-25
DigiKey Part Number
4321-MPS-7500S-300-25-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPS-7500S-300-25
Description
300V 25A 7500W, Input 342~418VAC
Customer Reference
Detailed Description
0 ~ 300VDC Output Bench (AC to DC) Power Supply LED 0 ~ 25A Output 7500W Features Key Lock Function, OVP, OCP, OTP, PWM Modulation, Preset Buttons, Remote Voltage Compensation, RS232, RS485, Sense, Short Circuit Protection
Category
Number of Characters
5
Manufacturer
MATRIX TECHNOLOGY INC.
Size / Dimension
8.465" L x 15.748" W x 3.465" H (215.00mm x 400.00mm x 88.00mm)
Series
Features
Packaging
Bulk
Power (Watts)
7500W
Part Status
Active
Accuracy - Voltmeter; Ammeter
0.1% FS + 0.1% FS
Type
Bench (AC to DC)
Voltage Regulation - Line
0.1% FS + 0.1% FS
Voltage - Supply
342 ~ 418VAC
Voltage Regulation - Load
0.1% FS + 0.1% FS
Number of Outputs
1
Current Regulation - Line
0.1% FS + 0.1% FS
Voltage - Output
0 ~ 300VDC
Current Regulation - Load
0.1% FS + 0.1% FS
Current - Output
0 ~ 25A
Ripple
0.2% FS + 50mV