SBS12XMCSPPC
DigiKey Part Number
458-SBS12XMCSPPC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SBS12XMCSPPC
Description
BUZZER MAGNETIC 44.45MM TH
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buzzers Indicator, Internally Driven Magnetic 40 ~ 300mA 2.075kHz 95dB @ 9V, 10cm Through Hole PC Pins
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SBS12XMCSPPC Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Sound Pressure Level (SPL)
95dB @ 9V, 10cm
Manufacturer
Mallory Sonalert Products Inc.
Current - Supply
40 ~ 300mA
Series
Port Location
Top
Operating Temperature
-30°C ~ 65°C
Part Status
Active
Approval Agency
cUL, UL
Driver Circuitry
Indicator, Internally Driven
Ratings
Medical
Input Type
DC
Mounting Type
Through Hole
Voltage Range
9 ~ 12V
Termination
PC Pins
Frequency
2.075kHz
Size / Dimension
1.750" Dia (44.45mm)
Technology
Magnetic
Height - Seated (Max)
0.590" (14.99mm)