FL1M-8SJ-2-R24V
FL1M-8SJ-2-R24V
FL1M-8SJ-2-R24V
DigiKey Part Number
458-1800-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FL1M-8SJ-2-R24V
Description
LED PNL IND RED QUICK CONNECT
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LED Panel Indicator Red 180° 24V 20mA Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Category
Current
20mA
Manufacturer
Mallory Sonalert Products Inc.
Panel Cutout Shape
Round
Series
Panel Cutout Dimensions
0.31" (8.00mm)
Packaging
Bulk
Lens Style
Round with Domed Top
Part Status
Active
Millicandela Rating
1000 ~ 1500mcd
Type
LED
Viewing Angle
180°
Lamp Color
Red
Termination Style
Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Lens Color
Red
Ingress Protection
IP65
Ratings
DC
Base Product Number
Voltage
24V