Image for MRF150MP is not available
MRF150MP
DigiKey Part Number
1465-MRF150MP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MRF150MP
Description
RF MOSFET N-CHANNEL 50V 211-11
Manufacturer Standard Lead Time
36 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
RF Mosfet 50 V 250 mA 5MHz ~ 150MHz 17dB 150W 211-11, Style 2
Category
Current Rating (Amps)
16A
Manufacturer
MACOM Technology Solutions
Current - Test
250 mA
Packaging
Bulk
Power - Output
150W
Part Status
Active
Voltage - Rated
125 V
Technology
MOSFET (Metal Oxide)
Mounting Type
Chassis Mount
Configuration
N-Channel
Package / Case
211-11, Style 2
Frequency
5MHz ~ 150MHz
Supplier Device Package
211-11, Style 2
Gain
17dB
Base Product Number
Voltage - Test
50 V