MRF10350
DigiKey Part Number
1465-1141-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MRF10350
Description
RF TRANS NPN 65V 35.5
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
RF Transistor NPN 65V 31A 350W Chassis Mount 355E-01, Style 1
Category
Power - Max
350W
Manufacturer
MACOM Technology Solutions
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce
20 @ 5A, 5V
Packaging
Tray
Current - Collector (Ic) (Max)
31A
Part Status
Active
Operating Temperature
200°C (TJ)
Transistor Type
NPN
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
65V