LX18-P127-3
DigiKey Part Number
1416-1000-2-ND - Tape & Reel (TR)
1416-1000-1-ND - Cut Tape (CT)
1416-1000-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LX18-P127-3
Description
LED LUXEON WARM WHT 2700K 4530
Customer Reference
Detailed Description
LED Lighting LUXEON Rebel PLUS White, Warm 2700K 3-Step MacAdam Ellipse 2.76V 350mA 120° 1812 (4532 Metric)
Category
CRI (Color Rendering Index)
80
Mfr
Current - Max
1A
Series
Viewing Angle
120°
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Not For New Designs
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Color
Supplier Device Package
4530
CCT (K)
2700K 3-Step MacAdam Ellipse
Size / Dimension
0.177" L x 0.120" W (4.49mm x 3.05mm)
Flux @ 85°C, Current - Test
85lm (Typ)
Height - Seated (Max)
0.083" (2.10mm)
Current - Test
350mA
Thermal Resistance of Package
9°C/W
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.76V