LHUV-0405-0500 is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
Lumileds
In Stock: 0
Datasheet
Ultraviolet (UV) Emitter 405nm ~ 410nm 3V 1A 525mW/sr @ 500mA 125° 2-SMD, No Lead
LHUV-0405-0500
DigiKey Part Number
LHUV-0405-0500-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LHUV-0405-0500
Description
EMITTER UV 410NM 1A WFDFN
Customer Reference
Detailed Description
Category
Wavelength
405nm ~ 410nm
Manufacturer
Lumileds
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
3V
Series
Viewing Angle
125°
Packaging
Tape & Reel (TR)
Orientation
Top View
Part Status
Discontinued at DigiKey
Operating Temperature
-40°C ~ 135°C (TA)
Type
Ultraviolet (UV)
Mounting Type
Surface Mount
Current - DC Forward (If) (Max)
1A
Package / Case
2-SMD, No Lead
Radiant Intensity (Ie) Min @ If
525mW/sr @ 500mA