L2C5-40901205F1300 is out of stock and can be placed on backorder.
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 0
Datasheet
L2C5-40901205F1300
DigiKey Part Number
1416-L2C5-40901205F1300-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L2C5-40901205F1300
Description
LED COB LUXEON WHT RECT 4000K
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LED Lighting COBs Engines Modules Chip On Board (COB) LUXEON CoB Core Range White, Neutral Rectangle
Category
Temperature - Test
85°C
Manufacturer
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
34.7V
Series
Lumens/Watt @ Current - Test
140 lm/W
Packaging
Tube
Current - Max
1.2A
Color
White, Neutral
Size / Dimension
24.00mm L x 20.00mm W
CCT (K)
4000K 3-Step MacAdam Ellipse
Height
1.50mm
Configuration
Rectangle
Light Emitting Surface (LES)
13.00mm Dia
Luminous Flux @ Current/Temperature
2913lm (Typ)
Current - Test
600mA