L2C4-50802S02F0600 is available for purchase but is not normally stocked.
In Stock: 0
Datasheet
Image for L2C4-50802S02F0600 is not available
L2C4-50802S02F0600
DigiKey Part Number
1416-L2C4-50802S02F0600-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L2C4-50802S02F0600
Description
LED COB CL WHT SQUARE 5000K
Temperature - Test
85°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
37.5V
Series
Lumens/Watt @ Current - Test
126 lm/W
Current - Max
700mA
CRI (Color Rendering Index)
80
Color
White, Cool
Size / Dimension
13.35mm L x 13.35mm W
CCT (K)
5000K 2-Step MacAdam Ellipse
Height
1.50mm
Light Emitting Surface (LES)
6.00mm Dia
Luminous Flux @ Current/Temperature
1650lm (Typ)
Current - Test
350mA