L2C4-30902L08F1400 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Lumileds
In Stock: 0
Parametric Equivalent
Lumileds
In Stock: 0
Image for L2C4-30902L08F1400 is not available
L2C4-30902L08F1400
DigiKey Part Number
1416-L2C4-30902L08F1400-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L2C4-30902L08F1400
Description
LED COB WARM WHT SQU 3000K
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LED Lighting COBs Engines Modules Chip On Board (COB) LUXEON CX Plus CoB Gen 2 White, Warm Square
Category
Temperature - Test
85°C
Manufacturer
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
34.5V
Series
Lumens/Watt @ Current - Test
129 lm/W
Packaging
Tray
Current - Max
1.6A
Part Status
Active
CRI (Color Rendering Index)
90
Type
Chip On Board (COB)
Viewing Angle
115°
Color
White, Warm
Size / Dimension
17.85mm L x 17.85mm W
CCT (K)
3000K 2-Step MacAdam Ellipse
Height
1.50mm
Configuration
Square
Light Emitting Surface (LES)
14.00mm Dia
Luminous Flux @ Current/Temperature
3573lm (Typ)
Lens Type
Flat
Current - Test
800mA