L2C2-40701204E1300 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Lumileds
In Stock: 193
Datasheet
L2C2-40701204E1300
DigiKey Part Number
1416-1659-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L2C2-40701204E1300
Description
LED COB LUXEON WHT RECT 4000K
Customer Reference
Detailed Description
LED Lighting COBs Engines Modules Chip On Board (COB) LUXEON CoB Core Range White, Neutral Rectangle
Category
Temperature - Test
85°C
Manufacturer
Lumileds
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
35V
Series
Lumens/Watt @ Current - Test
152 lm/W
Packaging
Tube
Current - Max
900mA
Part Status
Obsolete
CRI (Color Rendering Index)
70
Type
Chip On Board (COB)
Viewing Angle
115°
Color
White, Neutral
Size / Dimension
20.00mm L x 24.00mm W
CCT (K)
4000K 3-Step MacAdam Ellipse
Height
1.50mm
Configuration
Rectangle
Light Emitting Surface (LES)
13.00mm Dia
Luminous Flux @ Current/Temperature
2390lm (Typ)
Lens Type
Flat
Current - Test
450mA