L130-5080003000X21
DigiKey Part Number
1416-L130-5080003000X21TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L130-5080003000X21
Description
LED LUXEON COOL WHITE 5000K 1206
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LED Lighting LUXEON 3030 2D Line White, Cool 5000K 6V 120mA 116° 1206 (3216 Metric)
Category
CRI (Color Rendering Index)
80
Mfr
Current - Max
240mA
Series
Viewing Angle
116°
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Color
Supplier Device Package
1206
CCT (K)
5000K
Size / Dimension
0.118" L x 0.055" W (3.00mm x 1.40mm)
Flux @ 25°C, Current - Test
125lm (Typ)
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)
Current - Test
120mA
Thermal Resistance of Package
12°C/W
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
6V