WSTC0805QLR020FNR
DigiKey Part Number
18-WSTC0805QLR020FNRTR-ND - Tape & Reel (TR)
18-WSTC0805QLR020FNRCT-ND - Cut Tape (CT)
18-WSTC0805QLR020FNRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WSTC0805QLR020FNR
Description
2T WSTC0805 0.5W 50PPM 20 MOHM 1
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 mOhms ±1% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Current Sense, High Voltage Metal Foil
Category
Features
Current Sense, High Voltage
Mfr
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)