V82ZU05P is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 4.499
Datasheet
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
82 V 400 A Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 5mm
V18ZU05P
Building Automation – Protect/Sense/Control
V82ZU05P
DigiKey Part Number
V82ZU05P-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V82ZU05P
Description
VARISTOR 82V 400A DISC 5MM
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
90.2 V
Manufacturer
Current - Surge
400 A
Series
Energy
2J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
355 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
50 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
68 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
73.8 V
Package / Case
Disc 5mm
Varistor Voltage (Typ)
82 V