V661CA60
DigiKey Part Number
V661CA60-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V661CA60
Description
VARISTOR 1.05KV 70KA DISC 60MM
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.05 kV 70 kA Varistor 1 Circuit Surface Mount Disc 60mm
Category
Varistor Voltage (Max)
1.155 kV
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Current - Surge
70 kA
Series
Energy
2300J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
4000 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
660 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
850 V
Mounting Type
Surface Mount
Varistor Voltage (Min)
945 V
Package / Case
Disc 60mm
Varistor Voltage (Typ)
1.05 kV