V625LC40APX2855 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 1.009
Datasheet
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Building Automation – Protect/Sense/Control
V625LC40APX2855
DigiKey Part Number
V625LC40APX2855-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V625LC40APX2855
Description
VARISTOR 1KV 4.5KA DISC 14MM
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 kV 4.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
Category
Varistor Voltage (Max)
1.1 kV
Manufacturer
Current - Surge
4.5 kA
Series
Energy
125J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
210 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
625 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
825 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
900 V
Package / Case
Disc 14mm
Varistor Voltage (Typ)
1 kV