V39ZA05P
DigiKey Part Number
F1957-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V39ZA05P
Description
VARISTOR 39V 100A DISC 5MM
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
39 V 100 A Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 5mm
Category
Varistor Voltage (Max)
42.9 V
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Current - Surge
100 A
Series
Energy
0.3J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
675 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
25 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
31 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
35.1 V
Package / Case
Disc 5mm
Varistor Voltage (Typ)
39 V