V320LA40BP
DigiKey Part Number
F3039-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V320LA40BP
Description
VARISTOR 501V 6.5KA DISC 20MM
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
501 V 6.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
Category
Varistor Voltage (Max)
540 V
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Current - Surge
6.5 kA
Series
Energy
150J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
750 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
320 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
420 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
462 V
Package / Case
Disc 20mm
Varistor Voltage (Typ)
501 V