V275LU10PX2855 is available for purchase but is not normally stocked.
Littelfuse Inc.
In Stock: 5.581
V275LU10PX2855
DigiKey Part Number
V275LU10PX2855-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V275LU10PX2855
Description
VARISTOR 430V 2.5KA DISC 10MM
Detailed Description
430 V 2.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 10mm
Category
Varistor Voltage (Max)
473 V
Manufacturer
Current - Surge
2.5 kA
Series
Energy
45J
Capacitance @ Frequency
200 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
275 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
369 V
Varistor Voltage (Min)
387 V
Package / Case
Disc 10mm
Varistor Voltage (Typ)
430 V