V251NA34 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Building Automation – Protect/Sense/Control
V251NA34
DigiKey Part Number
V251NA34-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V251NA34
Description
VARISTOR 390V 40KA SQUARE 34MM
Customer Reference
Detailed Description
390 V 40 kA Varistor 1 Circuit Surface Mount Square 34mm
Category
Varistor Voltage (Max)
429 V
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Current - Surge
40 kA
Series
Energy
370J
Packaging
Bag
Number of Circuits
1
Part Status
Obsolete
Capacitance @ Frequency
5000 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
250 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
330 V
Mounting Type
Surface Mount
Varistor Voltage (Min)
354 V
Package / Case
Square 34mm
Varistor Voltage (Typ)
390 V