V20H625P is out of stock and can be placed on backorder.
Datasheet
1 kV 10 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
Littelfuse HMOV Varistor Series | Digi-Key Daily
Building Automation – Protect/Sense/Control
V20H625P
DigiKey Part Number
F7795-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V20H625P
Description
VARISTOR 1KV 10KA DISC 20MM
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
1.1 kV
Energy
490J
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
250 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
625 V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
825 V
Varistor Voltage (Min)
900 V
Package / Case
Disc 20mm
Varistor Voltage (Typ)
1 kV