V20H510P is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
820 V 10 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
Littelfuse HMOV Varistor Series | Digi-Key Daily
Building Automation – Protect/Sense/Control
V20H510P
DigiKey Part Number
F7794-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V20H510P
Description
VARISTOR 820V 10KA DISC 20MM
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
902 V
Energy
410J
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
350 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
510 V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
670 V
Varistor Voltage (Min)
738 V
Package / Case
Disc 20mm
Varistor Voltage (Typ)
820 V