V20E30AUTO
DigiKey Part Number
F6405-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V20E30AUTO
Description
VARISTOR 47V 5KA DISC 20MM
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 V 5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
Category
Current - Surge
5 kA
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Energy
90J
Series
Number of Circuits
1
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
12000 pF @ 1 MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum AC Volts
30 V
Grade
Automotive
Maximum DC Volts
34 V
Qualification
AEC-Q200
Varistor Voltage (Min)
42.3 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Typ)
47 V
Package / Case
Disc 20mm
Varistor Voltage (Max)
51.7 V