V18MLE0603NT
DigiKey Part Number
V18MLE0603NT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V18MLE0603NT
Description
VARISTOR 25V 0603
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
25 V Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 0603 (1608 Metric)
Category
Varistor Voltage (Typ)
25 V
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Varistor Voltage (Max)
28 V
Series
Number of Circuits
1
Packaging
Tape & Reel (TR)
Capacitance @ Frequency
125 pF @ 1 MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
18 V
Mounting Type
Surface Mount, MLCV
Varistor Voltage (Min)
22 V