V180ZC1P is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 1.789
Datasheet
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
180 V 1.2 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 7mm
Building Automation – Protect/Sense/Control
V180ZC1P
DigiKey Part Number
V180ZC1P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V180ZC1P
Description
VARISTOR 180V 1.2KA DISC 7MM
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
198 V
Manufacturer
Current - Surge
1.2 kA
Series
Energy
10J
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
320 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
115 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
153 V
Varistor Voltage (Min)
162 V
Package / Case
Disc 7mm
Varistor Voltage (Typ)
180 V