V180ZA5P
DigiKey Part Number
F5373-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V180ZA5P
Description
VARISTOR 180V 2.5KA DISC 10MM
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
180 V 2.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 10mm
Category
Varistor Voltage (Max)
198 V
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Current - Surge
2.5 kA
Series
Energy
18J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
465 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
115 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
153 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
162 V
Package / Case
Disc 10mm
Varistor Voltage (Typ)
180 V