V180CH8S is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 2.299
Datasheet
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 7.575
Datasheet
180 V 250 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 2-SMD, No Lead
Building Automation – Protect/Sense/Control
V180CH8S
DigiKey Part Number
F11290-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V180CH8S
Description
VARISTOR 180V 250A 2SMD NO LEAD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
198 V
Manufacturer
Current - Surge
250 A
Series
Energy
4J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
120 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
115 V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
153 V
Mounting Type
Surface Mount, MLCV
Varistor Voltage (Min)
162 V
Package / Case
2-SMD, No Lead
Varistor Voltage (Typ)
180 V