V175LC10AP is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
TDK
In Stock: 0
Datasheet
270 V 4.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
Building Automation – Protect/Sense/Control
V175LC10AP
DigiKey Part Number
V175LC10AP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V175LC10AP
Description
VARISTOR 270V 4.5KA DISC 14MM
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
297 V
Packaging
Bulk
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
700 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
175 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
225 V
Varistor Voltage (Min)
243 V
Package / Case
Disc 14mm
Varistor Voltage (Typ)
270 V