V14MLA1206A is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
18.1 V 150 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 1206 (3216 Metric)
Building Automation – Protect/Sense/Control
V14MLA1206A
DigiKey Part Number
V14MLA1206A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V14MLA1206A
Description
VARISTOR 18.1V 150A 1206
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
20.3 V
Current - Surge
150 A
Series
Energy
0.4J
Packaging
Bulk
Part Status
Obsolete
Capacitance @ Frequency
1200 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
10 V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
14 V
Mounting Type
Surface Mount, MLCV
Varistor Voltage (Min)
15.9 V
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Varistor Voltage (Typ)
18.1 V