V14H550PL1A is available for purchase but is not normally stocked.
Littelfuse Inc.
In Stock: 947
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 0
Building Automation – Protect/Sense/Control
V14H550PL1A
DigiKey Part Number
V14H550PL1A-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V14H550PL1A
Description
VARISTOR 910V 6.5KA DISC 14MM
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
910 V 6.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
Category
Varistor Voltage (Max)
1.001 kV
Manufacturer
Current - Surge
6.5 kA
Series
Energy
210J
Packaging
Tape & Box (TB)
Capacitance @ Frequency
180 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
550 V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
745 V
Varistor Voltage (Min)
819 V
Package / Case
Disc 14mm
Varistor Voltage (Typ)
910 V