V14E385PL3A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Eaton - Electronics Division
In Stock: 0
Datasheet
Image for V14E385PL3A is not available
V14E385PL3A
DigiKey Part Number
18-V14E385PL3ATB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V14E385PL3A
Description
VARISTOR 620V 6KA DISC 14MM
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
620 V 6 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
Category
Varistor Voltage (Max)
682 V
Current - Surge
6 kA
Series
Energy
150J
Packaging
Tape & Box (TB)
Capacitance @ Frequency
360 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
385 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
505 V
Varistor Voltage (Min)
558 V
Package / Case
Disc 14mm
Varistor Voltage (Typ)
620 V